Witam wszystkich odwiedzających moją stroną. Nazywam się Jaroslaw Ptak i prowadzę hodowlę od 2012 r. Specjalizujemy się w hodowli psów użytkowych.
Nazwa hodowli pochodzi od sąsiedniego szczytu, Harthe Berg. Jest to poniemiecka nazwa obecnego wierzchołka Kozie Chrzepty (szczyty) położonego na wysokości 492 m.n.p.m.
Owczarki Niemieckie należą do grupy psów pasterskich, obronczych, wyhodowanych do pędzenia i pilnowania stad zwierzat [gł. owiec] oraz strzeżenia dobytku czlowieka. Czujne, łatwe do tresury, wytrwałe, odporne na niekorzystne warunki bytowe.
Historia znanego nam dzisiaj Owczarka Niemieckiego oficjalnie zaczyna sie w XIX wieku. W roku 1871 pruski ochmistrz Max von Stephanitz, uchodzący za twórcę rasy, rozpoczął celową hodowle tych wszechstronnych psów.
Wzorzec rasy okresla nastepujace wymiary:
Owczarki występują w dwóch odmianach długowłosej i krótkowłosej.
Obecnie hodowla Owczarków obejmuje dwie linie użytkowa i wystawowa.
Żadna inna rasa psa nie może być wykorzystywana do tak rożnorodnych celów i zadań jak wlaśnie Owczarek Niemiecki. Nie bez przyczyny Owczarek przoduje na całym świecie jako tak zwany pies służbowy.
Użytkowy owczarek niemiecki odziedziczył w genach, po przodkach z tych linii hodowlanych, bardzo dobry ogólny stan zdrowia, prawidłową psychikę, temperament, chęć do współpracy z człowiekiem oraz pracoholizm w szkoleniu ogólnym i specjalistycznym. Profesjonalna hodowla pozwala na wyhodowanie psów o zdrowej psychice, chętnych do współpracy z człowiekiem, posiadające predyspozycje do pracy węchowej o obronnej.
Wyróżnia się dwa typy tej rasy: typ wystawowy oraz typ użytkowy. Budowa psa wystawowego różni się od typu użytkowego. U psów typu wystawowego występuje tzw. „zjeżdżalnia” natomiast psy użytkowe (pierwotne) mają prostą linię grzbietową.
Psy z linii użytkowej zdecydowanie bardziej przypominają owczarki Niemieckie sprzed stu lat. Są zdrowsze i sprawniejsze od swoich wystawowych pobratymców.
Ich zaletami jest silna psychika, pewność siebie, zrównoważony charakter, pracoholizm w szkoleniu specjalistycznym i ogólnym oraz w poźniej wykonywanych zadaniach. Najczęściej spotykane są psy w kolorze wilczastym lub czarnym ale występują również w kolorze czarnym z podpaleniem. To wlaśnie najczęściej psy z linii pracującej tropią i pomagają w pojmaniu przestępców, szukają narkotyków, materialów wybuchowych, ratują ludzi spod gruzu, spod lawiny ale też sprawdzają sie jako psy terapeutyczne, stróżujące oraz startują na mistrzostwach psów obronnych. Jego predyspozycje psychiczne i fizyczne czynią z niego niemal idealnego psa.